“Lalka” Bolesława Prusa to powieść ponadczasowa, znana nawet wśród osób, które nigdy nie miały z nią bezpośredniej styczności. Jako lektura szkolna często pojawia się w opowieściach uczniów, ale także w internetowych “memach” czy żartach. Co jest głównym tematem książki i co doprowadziło do jej popularności?

“Lalka” – co warto o niej wiedzieć?

Głównym wątkiem “Lalki” jest historia kupca Stanisława Wokulskiego, który zakochuje się w młodszej od siebie arystokratce Izabeli Łęckiej. Wokulski jest człowiekiem bardzo przedsiębiorczym, lecz także wrażliwym na potrzeby innych, gotowym do niesienia pomocy potrzebującym. Fascynuje go nauka, jest pracowity i uczciwy. Zupełnie inaczej zostaje przedstawiona w powieści jego wybranka, panna Izabela. Kobieta jest próżna, najważniejsze są dla niej pieniądze i luksus. Ceni sobie wygodę, patrzy na innych ludzi przez pryzmat ich majątku. Mimo starań Wokulskiego, odrzuca jego zaloty, ponieważ nie szuka miłości, a swojego adoratora uważa za osobę zbyt nisko postawioną społecznie.

Książka ukazuje życie w XIX-wiecznej Warszawie, jest świadectwem tych czasów. Przedstawia także najważniejsze wartości pozytywizmu, takie jak praca u podstaw, dążenie do rozwoju jednostki i społeczeństwa. Pozwala zapoznać się z charakterystyką tego okresu w interesującej formie, jaką jest historia niespełnionej miłości Stanisława Wokulskiego.

Nudna lektura szkolna czy fascynująca historia trudnej miłości?

Powieść Bolesława Prusa często jest odrzucana przez uczniów jeszcze przed rozpoczęciem lektury. Powodów może być kilka. “Lalka” to książka obszerna, napisana językiem, który różni się od używanego na co dzień przez młodzież. Warto jednak zwrócić uwagę na te jej aspekty, które mogłyby zainteresować uczniów i zachęcić ich do lektury:

  • Głównym tematem powieści jest historia miłosna, co czyni z “Lalki” książkę o uniwersalnej tematyce.
  • Dzięki powieści można dowiedzieć się, jak wyglądało życie w Polsce w II połowie XIX wieku.
  • Na podstawie książki nakręcono popularny serial. Powstał także serial audio, który w przeciwieństwie do zwykłych audiobooków posiada pełną obsadę, czytającą kwestie bohaterów. W główne role wcielili się Adam Woronowicz i Julia Wieniawa. W nagraniach udział wziął także m. in. Maciej Musiał.

Zdecydowanie warto więc zapoznać się z lekturą, jaką jest Lalka (www.taniaksiazka.pl)“. Bolesław Prus stworzył wciągającą powieść, która nie tylko pozwala poznać charakterystykę XIX wieku, ale też może być dla uczniów interesująca ze względu na fabułę.